Products catalog

Gelbėkim kaštonus

Gelbėkim kaštonus

Nelikime abejingi kaštonų išsaugojimui

Gelbėkim kaštonus

Generalinė miškų urėdija kartu su organizacijos „Mes Darom“ atstovais susivienijimu „Žali.lt“ kviečia prisidėti prie šių metų spalio 2 d. organizuojamos akcijos „Gelbėkime kaštonus“, kuria siekiama išsaugoti kaštonus ateities kartoms.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Cameraria ohridella“

Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjo Virgilijaus Vasiliausko teigimu, jau penkti metai, kai Lietuvoje kaštonų lapus labai intensyviai pakenkia keršoji kaštoninė kandelė (Cameraria ochridella). Pas mus vabzdys išplito per Lenkiją iš pietesnių kraštų. Matomai jam gyventi susidarė palankios klimatinės sąlygos.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Cameraria ohridella“

Kaštonų lapai pakenkiami nevienodu intensyvumu dėl skirtingo medžių atsparumo arba dėl kiek skirtingų sąlygų kenkėjui vystytis: pavėsio, užuovėjos, dirvos drėgmės ar derlingumo, aplinkos užterštumo ir kt. Kandelei naikinti cheminius preparatus naudoti problematiška dėl to, kad jos vikšreliai graužia lapo vidinius audinius ir kontaktiniai preparatai gali būti neveiksmingi. Veiksmingiau turėtų veikti sisteminiai insekticidai, tačiau nepasiteisino jų injekcijos po žieve. Vienkartinis lajų purškimas ne visada gali būti veiksmingas, nes ant kelių medžių sunaikinus kenkėjus, drugeliai atskris nuo kitų kaštonų. Medžių lajų purškimas insekticidais yra sunkiai įgyvendinama priemonė, nes reikia puikiai išmanyti kenkėjo vystymosi ypatybes, turėti techninę įrangą ir lėšų preparatams bei darbų vykdymui, laikytis saugos reikalavimų. Galima drugelius gaudyti lipniomis gaudyklėmis su įdėtais specialiais feromonais, tačiau ta priemonė turėtų būti taikoma visuotinai ir teisingai, nes galima sulaukti priešingo efekto – sukviesti dar daugiau kandelių į savo kaštonus.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Cameraria ohridella“

Viena iš galimų naikinimo priemonių – pastoviai pašalinti nukritusius kaštonų lapus, kol juose vystosi kenkėjai ir neperėjo ant kaštonų. Surinktus lapus reikia sukompostuoti pridengus kaupus kitomis komposto medžiagomis, nelaikyti atvirai, kad lapuose esantys kenkėjai nepasklistų. Nerekomenduojama surinktų lapų deginti, kad dūmai neterštų gamtos – darant vieną gerą darbą nepriterštume kitur. Kaštonų lapų rinkimas ir kompostavimas tik tuomet bus veiksmingas kaštoninės kandelės pakenkimų sumažinimui, jei krentantys lapai bus renkami visuotinai ir pastoviai (pradėjus kristi vasarą ir iki visiško nukritimo rudenį), bei teisingai kompostuojami. Atskirose teritorijose lapų rinkimas žymesnės naudos neduos ten augančių kaštonų apsaugai, nes kandelės pavasarį atskris iš kitų apylinkių.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Cameraria ohridella“

Visus miškininkus ir gamtai neabejingus žmones kviečiame prisidėti prie šios kaštonų išsaugojimo akcijos.

 

 

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija“