Prekių katalogas

Genėjimas

 • GENĖJIMAS

   

  Vaizdo rezultatas pagal užklausą „TREE PRUNING“

  Genėjimas yra pagrindinė profilaktinė augalų priežiūros priemonė, kai suformuojama stiprios struktūros laja. Teisingai išgenėjus augalus, šakos išsidėsto reikiamu tankiu, tada visos augalo dalys gauna pakankamai saulės šviesos, o lajoje vyksta oro judėjimas, kuris sumažina  ligų plitimo galimybes.

  Paprastai genėjimas pradedamas dar medelyne, o jei augalas visgi  neformuotas, tada genėti reikėtų  sodinimo metu. Tačiau genint augalą sodinimo metu, pašalinamos tik negyvos, sergančios ir pažeistos šakos, lajos formavimas paliekamas tinkamesniam laikui (ramybės periodui). Svarbu augalą pradėti formuoti kuo anksčiau, nes tada padaromos mažesnės žaizdos, lengviau suformuoti taisyklingą ir gražią lają. Genint jaunus medžius svarbu nepašalinti dominuojančios viršūnės, išimtinais atvejais  galima ją patrumpinti,  jei augalas labai ištįsęs ir mažai šoninių šakų. Jei medis turi aiškią viršūnę, reikia išgenėti ar patrumpinti konkuruojančias viršūnes, taip pat reikėtų išpjauti per tankiai išaugusias pagrindines šakas. Atstumas tarp dviejų gretimų pagrindinių šakų turėtų būti ne mažesnis nei 15 cm, o geriausia 30 cm. Medžiui augant, pagal poreikį po truputį išpjaunamos apatinės šakos. Jei augalas labai apleistas ar senas, patartina pašalinti kuo daugiau šakų, o jei augalas tvarkingas, kasmet galima pašalinti apie trečdalį senų kamienų ar šakų dar prieš sulapojimą.

  Genėjimui tinkamiausias laikas yra žiemos pabaiga ar pavasario pradžia. Prieš krūmų genėjimą būtina pasidomėti ant kurių metų stiebų augalas krauna žiedus. Pavasarį žydintys krūmai žiedpumpurius sukrauna dar prieš žiemą, todėl juos geriau genėti iškart po žydėjimo. Genint vasaros pabaigoje ar rudenį, išaugę jauni ūgliai nespėja sumedėti ir dažnai nušąla.

  Gyvatvorės genimos  kelis kartus, pagal poreikį, nuo žiemos pabaigos iki vasaros vidurio.

  Visžalius krūmus reikia genėti prieš jaunų ūglių augimą, o jaunus ūglius galima genėti ir birželio pabaigoje – liepos pradžioje, bet tik ne rudenį.

  Visžalius medžius, egles ir kėnius geriausia genėti žiemos pabaigoje, kol jie nepradėję augti. Pušis reikėtų genėti  vasaros pradžioje, kai išaugina jaunus ūglius, tada jauni ūgliai nugnybiami, paliekant pusę ar trečdalį jauno ūglio ilgio.

  Vynmedžius genėti reikėtų kovo mėnesį ar balandžio pradžioje, tačiau tuo metu gausiai teka sula, tad kita rekomendacija - genėti rudenį.

  Vaizdo rezultatas pagal užklausą „GARDEN PRUNING JAPAN“